Včelí med je jednou z najcennejších a najoceňovanejších prírodných látok, ktoré ľudstvo pozná už od staroveku. V ajurvéde je uvedených veľa druhov včelieho medu. Ich účinky sa líšia a 'Makshika' je považovaný za medicínsky najlepší. Podľa moderného vedeckého pohľadu je najlepší včelí med pochádzajúci od včely medonosnej - Apis mellifera (rodina: Apidae).
Na Srí Lanke prevláda včela medonosná (Apis cerana).
Cieľom štúdie bolo zdôrazniť dôležitosť včelieho medu a množstvo jeho benefitov v kozmetike.
Včelí med je veľmi obľúbený v kozmetickom ošetrení a používa sa na prípravu prípravkov na tvár, na zvlhčovanie pokožky tela, na výrobu vlasových kondicionérov, na zjemnenie vrások a na hojenie akné. Včelí med by mohol byť považovaný za jeden z najlepších prírodných produktov, ktorý má široké spektrum priaznivých použití v starostlivosti o pleť a vlasy.
Chemické zloženie včelieho medu
Med je zmesou uhľohydrátov, bielkovín, aminokyselín, vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších zlúčenín. Obsahuje množstvo enzýmov vrátane invertázy, glukózooxidázy, katalázy a kyslej fosforylázy. Med obsahuje aj osemnásť voľných aminokyselín, z ktorých najrozšírenejší je prolín.
Obsahuje stopové množstvo vitamínov B2, B4, B5, B6, B11 a vitamínu C.
V mede sa nachádzajú aj minerály, ako vápnik, železo, zinok, draslík, fosfor, horčík, selén, chróm a mangán.
Hlavnou skupinou antioxidantov v mede sú flavonoidy, z ktorých je pinocembrín jedinečný pre med a včelí propolis. Prirodzene tmavší med má väčšie antioxidačné vlastnosti.
V mede sa nachádza kyselina octová, butanová, mravčia, citrónová, jantárová, mliečna, jablčná, pyroglutámová, glukónová a množstvo aromatických kyselín.
Vlastnosti včelieho medu
Experimenty a štúdie na mede ukázali, že med je antiseptický, antimikrobiálny, antipyretický, protizápalový, antialergický, antitoxický, sedatívny, laxatívny, antianemický, antioxidačný, hojivý a čistiaci (vonkajší i vnútorný), zvlhčujúci a čistí krv. Podporuje rehydratáciu, je ľahko stráviteľný, stimuluje imunitu a je prospešný pre všetky typy chorôb pokožky.
Je to teda skvelá kozmetická ingrediencia.
Domáce kozmetické využitie včelieho medu
Med a včelí vosk sa používajú v kozmetickom priemysle ako zvlhčovač pokožky, zmäkčovadlo a na hojenie kožného tkaniva.
- Umývanie tváre: Malé množstvo citrónovej šťavy vmiešajte do 5 ml včelieho medu a naneste na tvár pred umytím.
- Čistiaci peeling na tvár: 5 g prášku z mandľových semienok vmiešajte do 5 ml včelieho medu, jemne vmasírujte, potom umyte.
- Pleť na zlepšenie hladkosti: Polievková lyžica medu rozšľahaného s bielkom z vajíčka, 1 čajová lyžička glycerínu a 1/4 šálky múky predstavuje vynikajúcu spevňujúcu masku. Stačí uhladiť tvár, nechať pôsobiť 15 minút a opláchnuť teplou vodou.
- Pleť na zlepšenie jemnosti: Zmiešajte jednu alebo dve polievkové lyžice medu s tretinou šálky najemno pomletých ovsených vločiek. Pridajte lyžičku ružovej vody. Dôkladne očistite tvár. Zmes rovnomerne rozotrite na tvár. Relaxujte 10 minút až 1,5 hodiny. Odstráňte mäkkou žinkou a teplou vodou. Opláchnite studenou vodou.
- Hydratácia tváre: Zmiešajte 2 polievkové lyžice medu s 2 lyžičkami plnotučného mlieka. Naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 min. Opláchnite teplou vodou a potom studenou vodou.
- Pupienky: Na pupienky naneste včelí med.
- Popraskané pery: Na popraskané pery naneste včelí med.
- Na suché škvrny na koži: Zmiešajte 5 ml včelieho medu, 5 ml olivového oleja a 2,5 ml citrónovej šťavy. Naneste na pokožku a umyte po 15 minútach.
- Lesk vlasov: 5 ml včelieho medu rozmiešajte v 4 šálkach teplej vody. Používajte ako oplach na vlasy.
- Kondicionér: 10 ml olivového oleja rozmiešajte v 5 ml včelieho medu a naneste na vlasy. Pranie po 15 minútach.
Možno konštatovať, že včelí med je neoceniteľnou prírodnou látkou s mnohými rôznymi spôsobmi použitia. Je to bezpečná kozmetická zložka, ktorá má aj terapeutické účinky. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o manuka mede, odporúčame portál www.manukovemedy.sk
Dovoľujeme si odporučiť vám eshop medovej kozmetiky.
Zdroj: