med v kozmetike - štúdia

Včelí med je jednou z najcennejších a najoceňovanejších prírodných látok, ktoré ľudstvo pozná už od staroveku. V ajurvéde je uvedených veľa druhov včelieho medu. Ich účinky sa líšia a 'Makshika' je považovaný za medicínsky najlepší. Podľa moderného vedeckého pohľadu je najlepší včelí med pochádzajúci od včely medonosnej - Apis mellifera (rodina: Apidae).

Na Srí Lanke prevláda včela medonosná (Apis cerana).

Cieľom štúdie bolo zdôrazniť dôležitosť včelieho medu a množstvo jeho benefitov v kozmetike.

 

Včelí med je veľmi obľúbený v kozmetickom ošetrení a používa sa na prípravu prípravkov na tvár, na zvlhčovanie pokožky tela, na výrobu vlasových kondicionérov, na zjemnenie vrások a na hojenie akné. Včelí med by mohol byť považovaný za jeden z najlepších prírodných produktov, ktorý má široké spektrum priaznivých použití v starostlivosti o pleť a vlasy.

 

Chemické zloženie včelieho medu

Med je zmesou uhľohydrátov, bielkovín, aminokyselín, vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších zlúčenín. Obsahuje množstvo enzýmov vrátane invertázy, glukózooxidázy, katalázy a kyslej fosforylázy. Med obsahuje aj osemnásť voľných aminokyselín, z ktorých najrozšírenejší je prolín.

Obsahuje stopové množstvo vitamínov B2, B4, B5, B6, B11 a vitamínu C.

V mede sa nachádzajú aj minerály, ako vápnik, železo, zinok, draslík, fosfor, horčík, selén, chróm a mangán.

Hlavnou skupinou antioxidantov v mede sú flavonoidy, z ktorých je pinocembrín jedinečný pre med a včelí propolis. Prirodzene tmavší med má väčšie antioxidačné vlastnosti.

V mede sa nachádza kyselina octová, butanová, mravčia, citrónová, jantárová, mliečna, jablčná, pyroglutámová, glukónová a množstvo aromatických kyselín.

 

Vlastnosti včelieho medu

Experimenty a štúdie na mede ukázali, že med je antiseptický, antimikrobiálny, antipyretický, protizápalový, antialergický, antitoxický, sedatívny, laxatívny, antianemický, antioxidačný, hojivý a čistiaci (vonkajší i vnútorný), zvlhčujúci a čistí krv. Podporuje rehydratáciu, je ľahko stráviteľný, stimuluje imunitu a je prospešný pre všetky typy chorôb pokožky.

Je to teda skvelá kozmetická ingrediencia.

 

Domáce kozmetické využitie včelieho medu

Med a včelí vosk sa používajú v kozmetickom priemysle ako zvlhčovač pokožky, zmäkčovadlo a na hojenie kožného tkaniva.

  1. Umývanie tváre: Malé množstvo citrónovej šťavy vmiešajte do 5 ml včelieho medu a naneste na tvár pred umytím.
  2. Čistiaci peeling na tvár: 5 g prášku z mandľových semienok vmiešajte do 5 ml včelieho medu, jemne vmasírujte, potom umyte.
  3. Pleť na zlepšenie hladkosti: Polievková lyžica medu rozšľahaného s bielkom z vajíčka, 1 čajová lyžička glycerínu a 1/4 šálky múky predstavuje vynikajúcu spevňujúcu masku. Stačí uhladiť tvár, nechať pôsobiť 15 minút a opláchnuť teplou vodou.
  4. Pleť na zlepšenie jemnosti: Zmiešajte jednu alebo dve polievkové lyžice medu s tretinou šálky najemno pomletých ovsených vločiek. Pridajte lyžičku ružovej vody. Dôkladne očistite tvár. Zmes rovnomerne rozotrite na tvár. Relaxujte 10 minút až 1,5 hodiny. Odstráňte mäkkou žinkou a teplou vodou. Opláchnite studenou vodou.
  5. Hydratácia tváre: Zmiešajte 2 polievkové lyžice medu s 2 lyžičkami plnotučného mlieka. Naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 min. Opláchnite teplou vodou a potom studenou vodou.
  6. Pupienky: Na pupienky naneste včelí med.
  7. Popraskané pery: Na popraskané pery naneste včelí med.
  8. Na suché škvrny na koži: Zmiešajte 5 ml včelieho medu, 5 ml olivového oleja a 2,5 ml citrónovej šťavy. Naneste na pokožku a umyte po 15 minútach.
  9. Lesk vlasov: 5 ml včelieho medu rozmiešajte v 4 šálkach teplej vody. Používajte ako oplach na vlasy.
  10. Kondicionér: 10 ml olivového oleja rozmiešajte v 5 ml včelieho medu a naneste na vlasy. Pranie po 15 minútach.

 

Možno konštatovať, že včelí med je neoceniteľnou prírodnou látkou s mnohými rôznymi spôsobmi použitia. Je to bezpečná kozmetická zložka, ktorá má aj terapeutické účinky. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o manuka mede, odporúčame portál www.manukovemedy.sk 

 Dovoľujeme si odporučiť vám eshop medovej kozmetiky.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3611628/

Vyskúšajte kozmetiku s obsahom medu

Má široké spektrum priaznivých použití v starostlivosti o pleť a vlasy. Hydratuje, čistí, lieči a zlepšuje celkový stav pokožky.

Objavte naše produkty