med na akné

Pomôže vám med zmierniť akné? Odpoveď znie – áno!

Med sa často označuje ako všeliek, veľmi slušne lieči akné a zabraňuje jeho ďalšiemu vzniku.

Rovnako je známe, že má antibakteriálne a upokojujúce vlastnosti, vďaka ktorým zmierňuje zápaly pokožky.

Antibakteriálne vlastnosti má ktorýkoľvek druh surového medu, a to vďaka svojej enzymatickej tvorbe peroxidu vodíka. Predtým, než si vyberiete svoj med, uistite sa, že je skutočne „surový“.

Surový med môže byť tiež označený ako čistý prírodný alebo nespracovaný. Med, ktorý nie je surový, stráca vo fáze spracovania svoje antibakteriálne vlastnosti.

Možno ste už počuli o manuka mede z Austrálie alebo Nového Zélandu, ktorý je na akné úplne najlepší. Existuje výskum, ktorý naznačuje, že manuka med má omnoho silnejšie antibakteriálne účinky ako ostatné medy.

 

Prečo je manuka med dobrý na pokožku?

Úžasné antibakteriálne účinky medu môžeme pripisovať vysokému obsahu kyseliny glukurónovej, ktorá sa premieňa na glukózooxidázu, pričom na pokožke sa táto oxidáza okamžite premení na peroxid vodíka.

Upokojujúce vlastnosti medu majú na svedomí hlavne peptidy, antioxidanty, vitamín B, mastné kyseliny a aminokyseliny. Pri aplikácii na pleť môžu tieto zložky pôsobiť upokojujúco a prispieť k zníženiu začervenania pokožky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o účinkoch manuka medu na akné, odporúčame članok Použitie manuka medu na akné.

 

Na aký typ akné môžete použiť med?

Jednoznačne najlepší je na zapálenú pleť, no zároveň nie je najlepšou voľbou na odstránenie čiernych bodiek alebo otvoreného akné.

Med je ideálny na upokojenie začervenanej pokožky alebo na podkožné akné.

 

Ako používať med na pokožku?

Med môžete nanášať čistou vatovou tyčinkou na jednotlivé problematické miesta alebo ak sa snažíte upokojiť celú pleť, môžete ho použiť ako celotvárovú masku na pleť.

TIP: Pred použitím medu nezabudnite vykonať test znášanlivosti. Naneste si malé množstvo medu na vnútornú stranu lakťa, aby ste sa uistili, že u vás nenastane alergická reakcia alebo iné podráždenie.

Či už ste si med aplikovali len na určité miesta, alebo ako masku na celú tvár, nechajte ho pôsobiť asi 10 minút a potom si tvár opláchnite vlažnou vodou.

Ak je na váš vkus med príliš lepkavý, pokojne ho zmiešajte s inými prísadami, ako napríklad s jogurtom, mletým ovsom, hnedým cukrom, roztlačenými banánmi alebo škoricou. Zmes nechajte 10 až 15 minút pôsobiť a potom opláchnite vlažnou vodou.

Po ošetrení medom vykonajte posledné kroky pri starostlivosti o pleť – aplikujte tonikum, hydratačný krém a opaľovací krém (SPF 30+).

 

Kedy uvidíte prvé výsledky?

Pokiaľ ide o upokojenie pleti, výsledky uvidíte hneď v ten istý deň alebo nasledujúci deň.

Pokožka bude viditeľné menej podráždená, no keďže liečivé a antibakteriálne vlastnosti medu nie sú doteraz príliš preskúmané, nie je celkom jasné, koľko môže trvať, kým sa zbavíte všetkých nedokonalostí.

Med v žiadnom prípade nelieči akné. Môže však mať antibakteriálne a upokojujúce účinky, ktoré zmiernia podráždenie alebo začervenanie pokožky spôsobené nečistotami.

Ak chcete s akné zatočiť doma, med môže byť na začiatok skvelým pomocníkom. Pri veľkých problémoch s akné sa radšej obráťte na svojho kožného lekára.

Ak sa chcete dozvedieť viac o medovej kozmetike, odporúčame eshop medovej kozmetiky

Na akné odporúčame vyskúšať Pleťový krém na akné 50g alebo Pleťová voda na akné s propolisom 120g.

Vyskúšajte kozmetiku s obsahom medu

Má široké spektrum priaznivých použití v starostlivosti o pleť a vlasy. Hydratuje, čistí, lieči a zlepšuje celkový stav pokožky.

Objavte naše produkty