Väčšina z nás pozná v prvom rade med ako potravinu, ale kozmetický priemysel túto látku často využíva, pretože má jedinečné benefity pre pleť.
Podľa spoločnosti Mintel viac ako 75 % z nás pravdepodobne používa kozmetické výrobky s obsahom medu.
Ako je to s medom v kozmetike?
Med v kozmetike
Podľa Cosmetics Info (2016) môže byť med použitý v kozmetických výrobkoch na spomalenie straty vlhkosti z pleti. Často sa používa aj ako zložka, ktorá dodáva produktu vôňu a zložka na zlepšenie stavu pokožky.
Kozmetický priemysel zaznamenal v posledných rokoch obrovský posun v správaní spotrebiteľov.
Tí si oveľa viac uvedomujú zložky používané v ich kozmetických výrobkoch. Prísady pochádzajúce zo super potravín sú stále obľúbenejšie, a tak aj med ako zložka získava na obľube.
Kozmetické benefity medu
Aj keď sa med zbiera už najmenej 8 000 rokov, stále sa objavujú nové výhody, ktoré dokáže ľuďom ponúknuť. Med sa v kozmetike používa pre svoje 3 vlastnosti.
1. Antibakteriálne vlastnosti medu v kozmetike
Nektár zbieraný z kvetov je bohatý na prírodné cukry, ako je fruktóza a glukóza, a reakcia týchto cukrov s včelími enzýmami dáva medu kyslé pH okolo 3,9. Podľa Molana (2001) baktérie v tejto kyslosti neprežijú a lepkavosť medu prispieva k ničeniu ďalších nevítaných mikroorganizmov na koži.
Prostriedky na čistenie tváre s obsahom medu sú ideálne na pomoc pri akné.
2. Hydratačné vlastnosti medu v kozmetike
Med, ktorý má hygroskopické vlastnosti, v skutočnosti čerpá a absorbuje vlhkosť zo vzduchu.
To znamená, že med ako prísada do výrobkov na ochranu pokožky a tela skutočne pomôže udržať pokožku alebo vlasy zvlhčené. Okrem toho sa používa aj pri mnohých dermatologických stavoch.
Med je bežnou zložkou vo výrobkoch na ochranu vlasov a používa sa aj v mydlách, tekutých mydlách a kozmetických krémoch.
3. Med ako zložka proti starnutiu
Med bohatý na antioxidanty má jedinečné vlastnosti, vďaka ktorým je ideálnou zložkou na použitie v produktoch proti vráskam a proti starnutiu.
Voľné radikály sú zachytávané v prírodnom prostredí a usadzujú sa na koži, čo spôsobuje poškodenie kožných buniek. Med je vďaka antioxidantom schopný pomôcť kožným bunkám opraviť a obnoviť - konečným výsledkom je, že pokožka vyzerá pevnejšia a jasnejšia (Ecologist, 2012).
Med je rozhodne žiadanou prísadou v kozmetike. Skutočný rozsah benefitov medu sa stále zisťuje, pričom vedecký a farmaceutický výskum je stále v relatívne raných fázach.
Už teraz však môžeme povedať, že med je obľúbenou prísadou pre svoje antibakteriálne, hydratačné a omladzujúce účinky. Veľmi obľúbeným sa v poslednej dobe stáva manuka med.
Odporúčame vám vyskúšať eshop medovej kozmetiky.
Zdroje:
- Report: Mintel, ‘Category Insight: Shampoo & Conditioner’, May 2016.
- Honey Colony
- Mintel, ‘Interest in Natural Formulations Drives Struggling US Facial Skincare and Anti-Ageing Market’, June 2016
- BBC, ‘Harnessing Honey’s Healing Power’
- Cosmetics Business, ‘Personal Care Industry Continues Moving Towards Natural Products’
- P.C. Molan: ‘Honey as a topical antibacterial agent for treatment of infected wounds’; 2001.